← Back to the Grade 8 map
Grade 6 · Ratios and Proportional Relationships

6.RP.A.3.b

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Cluster 6.RP.AUnderstand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.

Part of 6.RP.A.3 — Ratio & rate problem solving

Teaching Kits for this standard

Browse the library filtered to 6.RP.A.3.b →

© Copyright 2010. National Governors Association Center for Best Practices and Council of Chief State School Officers. All rights reserved.